۴ روش برای شارژ باطری خودرو
4 روش برای شارژ باطری خودرو

چرا شارژ باطری خودرو اهمیت زیادی دارد؟ ما4 روش برای شارژ باطری خودرو را برای تان توضیح خواهیم داد. حتما می‌دانید که گوش‌کردن به موزیک در خودرو چقدر می‌تواند لذت‌بخش باشد، یا حتی روشن‌شدن چراغ‌های خودرو در تاریکی جاده تا چه حد می‌تواند ایمنی ایجاد کند. گرمای بخاری خودرو در زمستان سرد، خنکی کولر در قلب تابستان هم از دیگر جزئیات خودرو‌ها هستند که اگر به‌خوبی کار نکنند حتماً اوقات سرنشین خودرو را تلخ می‌کند. استفاده کردن از این وسایل همگی بستگی به باطری خودرو دارد؛ حتی استارت زدن و حرکت کردن اولیه. پس لازم نیست بگوییم چقدر باطری خودرو و شارژ داشتن آن مهم است.

حالا تصور کنید در مسیر سفر هستید یا قرار کاری پیش‌آمده که روزها برای آن لحظه‌شماری کرده‌اید و دقیقاً در همان روز خودرو شما استارت نمی‌خورد یا از کار می‌افتد، چاره چیست؟ این اتفاق هرکسی را کلافه می‌کند و کاملاً طبیعی است. همچنین در مواقعی ممکن است بدلیل روشن ماندن چراغ خودرو علیرغم اینکه عمر باطری خودرو شما تمام نشده، خرید باطری خودرو تصمیم اقتصادی و درستی نباشد و شما نیازمند شارژ آن باشید. در ادامه این مطلب از مقالات وب سایت الکترو صنعت تهران  قصد داریم انواع روش‌های شارژ باطری خودرو را به شما معرفی کند تا بتوانید در کمترین ساعت دوباره استارت زده و به حرکت ادامه دهید پس لطفاً تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

شارژ باطری با استفاده از شارژر باطری خودرو

شارژر مخصوص باطری خودرو ایمن‌ترین و بهترین روش شارژ مجدد است. ایجاد کمترین خطر از مزایای این روش است. انواع دستگاه‌های شارژر مختلفی با سرعت شارژ متفاوت از جمله سریع، کند و خیلی کند در بازار عرضه می‌شود.

هرچه جریان شارژر شدت بیشتری داشته باشد باطری زودتر شارژ می‌شود. اما به‌صورت کلی شارژ کردن باطری با یک جریان ملایم ایمن‌تر است و باعث می‌شود که به باطری صدمه وارد نشود. با شارژر باطری خودرو با استفاده از برق منزل در زمانی‌ که باطری روی خودرو نصب نیست می‌توانید باطری را شارژ کنید.

شارژر باطری می‌تواند باعث شود که باطری‌های قدیمی و ازکارافتاده در بعضی از موارد مجدداً شارژ و قابل‌استفاده شوند. نکته مهم این است که شارژ کردن باطری در زمانی که ۲ آمپر درونش باقی‌مانده باشد لازم است.

راهنمای استفاده از شارژر باطری خودرو

  1. دو سیم خودرو را از ترمینال‌های باطری خارج کنید و باطری را پیاده کنید. کل سیستم‌های برقی خودرو با این روش خاموش می‌شوند.
  2. الکترولیت‌های باطری را بررسی کنید اگر لازم بود الکترولیت بیشتری (آب مقطر) داخل باطری بریزید. سپس ترمینال‌های باطری را تمیز کنید.
  3. سیم مثبت دستگاه شارژر را به ترمینال مثبت باطری متصل کنید و سیم منفی دستگاه را نیز به ترمینال منفی باطری متصل کنید.
  4. سپس دستگاه را به برق وصل کنید، اگر شارژر شما امکان تنظیم اتوماتیک شدت جریان را نداشته باشد شما باید به طور دستی جریان آن را تنظیم کنید. مقدار شدت جریان شارژ بین ۳ تا ۱۰ درصد از ظرفیت باطری است که ۵ درصد بهترین حالت است.

ذکر این نکته ضروری است که جریان آرام و کندباعث عمر بیشتر و آسیب ندیدن باطری خواهد بود.

نکته مهماگر باطری خودرو شما از نوع سیلد است با جریان بیشتر از بیست و پنج آمپر آن را شارژ نکنید.

زمان لازم برای شارژ باطری خودرو با توجه به قدرت شارژر

باطری‌های خودرو به‌طور معمول دارای حداقل ظرفیت ۴۸ آمپر ساعت خواهند بود. این بدان معنی است که یک باطری ۱۲ ولتی خودرو با سرعت ۴۸ آمپر ساعت می‌تواند ۱ آمپر را برای ۴۸ ساعت یا ۲ آمپر را برای ۲۴ ساعت ارائه دهد. این همچنین به این معنی است که باطری می‌تواند ۸ آمپر را به مدت ۶ ساعت در شرایط کاری ایده‌آل تأمین کند.

اکثر شارژرهای باطری حدود ۲ آمپر انرژی در ساعت به باطری شما ارسال می‌کنند. با این سرعت، معمولاً بیش از ۲۴ ساعت طول می‌کشد تا باطری خودرو که ۴۸ آمپر ساعت ظرفیت دارد، به‌طور کامل شارژ شود. البته، اگر با باطری نیمه خالی سروکار داشته باشید، زمان شارژ بسته به وضعیت باطری و میزان شارژ باقی‌مانده متفاوت خواهد بود. مزیت این نرخ شارژ نسبتاً کم (۲ آمپر) این است که احتمال شارژ بیش از حد باطری کمتر است. شارژ بیش از حد باطری می‌تواند طول عمر کلی آن را کاهش دهد.

می‌توانید گزینه‌های شارژ سریع‌تر را هم پیدا کنید. استفاده از شارژر با خروجی بالاتر زمان شارژ سریع‌تری را به همراه خواهد داشت. با این وجود، شارژ سریع یا فوق سریع توصیه نمی‌شود، چراکه می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به صفحات باطری وارد کند. توصیه نمی‌شود باطری خودرو را با شدتی بیش از ۲۰ آمپر شارژ کنید. یک شارژر ۱۰ آمپری شارژ سریع‌تری به شما می‌دهد و هنوز هم نسبتاً ایمن است، اگرچه باید مراقب باشید که به محض پر شدن باطری، شارژر را خارج کنید.

باطری خودرو یک جزء مهم برای عملکرد موتور خودرو شما است. بنابراین، تعیین این‌که چند آمپر برای شارژ باطری خودرو لازم است، با کم کردن ظرفیت فعلی از ظرفیت کل باطری امکان‌پذیر است. وقتی فهمیدید باطری شما به چند آمپر نیاز دارد، آن را بر آمپر شارژر تقسیم کنید. نتیجه تعداد ساعاتی است که برای شارژ نیاز دارد.

شارژ باطری با استفاده دینام از خودرو

دینام خودرو یکی از قطعاتی است که خودش باعث تولید برق می‌شود و این انرژی تولیدشده می‌تواند باعث شارژ مجدد باطری شود. فرض کنید در زمان رانندگی باطری خالی شود، در این صورت اگر دینام سالم باشد باتوجه‌به تولید برقی که دارد مجدداً می‌تواند باطری را شارژ کند. اما اگر هنگام رانندگی خودرو خاموش شد هم باطری خالی است و هم این‌که دینام به‌خوبی کار نمی‌کند.

پارگی تسمه می‌تواند از نشانه‌های خرابی دینام باشد که قطعاً باعث می‌شود برق به باطری نرسد، اما اگر دینام سالم بود پس می‌توان گفت باطری شما قابلیت استفاده را ازدست‌داده است.

مدت‌زمان شارژ با دینام برای باطری‌های نو یک تا ده ساعت و برای باطری‌های قدیمی‌تر بیست ساعت است.

همچنین می‌توانید برای شارژ باطری توسط دینام، خودرو را به مدت نیم ساعت یا کمی بیشتر روشن بگذارید.

شارژر خورشیدی

حتماً تابه‌حال استفاده از نور خورشید برای تولید انرژی را شنیده‌اید، شارژر خورشیدی دقیقاً مطابق با همین تکنولوژی عمل می‌کند. شارژر خورشیدی یک صفحه خورشیدی است در انواع مختلف با ولت‌های متفاوت که نور آفتاب را به الکتریسیته تبدیل می‌کند.

شما می‌توانید از طریق اتصال انبرک‌های دستگاه به پین‌های باطری خودرو آن را شارژ کنید. موقعیت‌های حساس و عدم دسترسی به مکانیکی‌ها و یا رانندگی در بیابان ایجاب می‌کند که شارژر خورشیدی یکی از ابزارهای ضروری همراه برای هر راننده‌ای باشد. فرض کنید در هوای سرد برف پاک‌کن خودرو خوب عمل نکند یا حتی بخاری خودرو و چراغ‌ها، شما نیز امکان درخواست هیچ کمکی نداشته باشید وجود شارژر خورشیدی در این موقعیت می‌تواند در حفظ جان شما کمک بزرگی کند.

اولین نکته این است که شارژر را برای ذخیره انرژی جلوی نور قرار بدهید تا بتوانید در مواقع ضروری از شارژ آن بهره ببرید. برای استفاده از این شارژر کافی است آن را روی سطحی که بیشترین نور خورشید را دریافت می‌کند بگذارید و انبرک‌های دستگاه شارژر خورشیدی را به پین‌های باطری خودرو خود متصل کنید. دقت کنید که قبل از اتصال انبرک‌ها گیره‌های وصل شده به باطری خودرو را از آن جدا کنید.

از امتیازات شارژر خورشیدی می‌توان به امکان استفاده از آن در مکان‌های مختلف یا دور از شهر اشاره کرد.

نکته قابل‌ذکر این است که برای کوتاه شدن زمان شارژ باطری با شارژر خورشیدی از دشارژ شدن عمیق باطری جلوگیری کنید. توجه داشته باشید این شارژرها برای جذب انرژی به دوازده ساعت زمان نیاز دارند.  همچنین هر چه توان شارژر خورشیدی بالاتر باشد سرعت شارژ باطری بیشتر است.

شارژ کردن با استفاده از روش باطری به باطری

یکی از روش‌های رایج برای شارژ مجدد باطری، اتصال باطری خالی به باطری خودرو دیگر است. شما می‌توانید با قرار دادن خودرو‌ها کنار هم با یک فاصله کم و نزدیک اما نچسبیده به هم اقدام به شارژ باطری کنید.

ابتدا هر دو خودرو را خاموش کنید و کاپوت را بالا بزنید. گیرهای رنگی و مثبت را بر سر مثبت هر دو باطری متصل کنید. گیره دو طرف کابل باید هم‌رنگ باشد پس مطمئن شوید که سر مثبت باطری را با دو طرف مشابه کابل به هم متصل کرده‌اید. سپس گیره منفی سیاه‌رنگ را به سر منفی باطری متصل کنید. اگر این مراحل را درست انجام داده باشید جرقه‌ای پیش نمی‌آید.

در خودروی که باطری آن خالی‌شده یک فضای دور از باطری را پیدا کنید که گیره منفی را به آن متصل کنید مثلاً روی بلوک موتور یا یک‌پایه فلزی که مستقیماً به موتور وصل شده است. پس دو سر مثبت باطری‌ها را به هم و سر منفی باطری‌ها را به قسمت فلزی از بدنه یا موتور خودروی خراب وصل کنید. سپس خودرو خراب را روشن کنید تا شارژ باطری کامل شود.

اگر تنها ایراد خودرو خالی‌بودن باطری باشد بعد از استارت زدن به‌سرعت خودرو روشن می‌شود. اگر نتوانستید به‌خوبی استارت بزنید کابل منفی را از خودرو خراب جدا کرده و بعد مطمئن شوید که سایر گیره‌های کابل به‌خوبی وصل شده باشند. دوباره گیره منفی را به بلوک موتور خودرو خراب وصل کنید و مجدداً استارت بزنید.

 اگر در طول این مراحل کابل‌ها داغ شدند آن‌ها نامناسب هستند پس سریعاً کابل‌ها را جدا کنید. بعد از روشن‌شدن خودرو خراب به این طریق عمل کنید؛ کابل منفی را از بلوک موتور خودرو خراب جدا کنید و سپس کابل منفی را از خودرو سالم جدا کنید در آخر می‌توانید کابل مثبت را از هر دو خودرو جدا کنید.

نکات مهم باطری به باطری:

  • هنگام استفاده از این روش باید اجازه دهید جریان هوا به اندازه‌ی کافی وجود داشته باشد تا از جرقه زدن و احتراق باطری‌ها جلوگیری شود.
  • دقت کنید که در این روش از کابل‌های باکیفیت و مقاوم استفاده کنید اگر کابل مورداستفاده نازک باشد باعث بالارفتن حرارت و ایجاد آتش‌سوزی می‌شود.
  • استفاده از عینک مناسب برای محافظت از چشم‌ها یکی از نکات ایمنی است که باید رعایت شود.

شارژ کردن با استفاده از شارژر لپ‌تاپ

اولین نکته قابل ذکر این است که این روش مثل پرکردن دریاچه با شیر آب است و زمان زیادی می‌برد. در اولین قدم باید از سلامت باطری مطمئن باشید تا بتوانید از این روش نتیجه‌ای مطلوب را دریافت کنید. توجه داشته باشید که شارژر لپ‌تاپ یا موبایل بیشتر از حد تعیین‌شده نمی‌توانند جریان برق را از خود عبور دهند.

در مورد زمان مناسب برای شارژ شدن مسائلی مثل عمق شارژ، دشارژ شدن باطری و مقاومت داخلی باطری دخیل هستند. پس این نکات می‌تواند در کوتاه یا طولانی شدن زمان شارژ باطری مؤثر باشد.

برای این روش باید ۲ سیم شارژر لپ‌تاپ یعنی مثبت و منفی را بردارید و سیم مثبت را داخل گذاشته و منفی را به قسمت خروجی منفی باطری متصل کنید.

مثبت و منفی شارژر بستگی به مدل شارژر دارد. بهتر است برچسب روی شارژر را بررسی کنید.

 

در صورت استفاده از آداپتور بالاتر از ۱۲ ولت بهتر است از یک لامپ ۱۲ ولت بصورت اتصال سری در مسیر شارژر استفاده کنید. با کم نور شدن لامپ شارژ را متوقف کنید.

سؤالات متداول درباره شارژ باطری خودرو

چه زمانی باطری خودرو نیاز به شارژ مجدد دارد؟

بعد از شارژ اولیه باطری نیاز به شارژ مجدد ندارد مگر اینکه دینام نقص داشته باشد.

چقدر زمان لازم است تا باطری خودرو مجدداً شارژ شود؟

نمی‌توان به طور دقیق زمانی را مشخص کرد. زمان شارژ مجدد باطری به مقدار دشارژ بودن آن، نوع شارژر، قدرت دستگاه شارژر بستگی دارد. توجه داشته باشید که شارژ با آمپر بالا عمر باطری را کاهش می‌دهد.

چرا باطری در هنگام شارژ منفجر می‌شود؟

نشت گازهایی از باطری  هم‌زمان با وجود جرقه، شعله و روشن بودن سیگار باعث انفجار می‌شود. در هنگام شارژ از منابع آتش‌زا دوری کنید.

آیا امکان استفاده از شارژر با آمپر بالاتر وجود دارد؟

بله. برخی از شارژرها قادرند باطری خودرو را با شدت ۳ تا ۱۰ آمپر شارژ کنند. استفاده از شارژر با خروجی بالاتر باعث افزایش زمان شارژ می شود. با این حال، شارژ سریع یا فوق سریع توصیه نمی شود زیرا می تواند صدمات جبران ناپذیری به صفحات باطری وارد کند.

به عنوان مثال، اگر یک شارژر باطری ۲ آمپری بتواند این کار را در ۲۴ ساعت انجام دهد (در باطری خودرو ۴۸ آمپر ساعت)، استفاده از یک شارژر ۴ آمپر زمان شارژ را به نصف کاهش می دهد.

جمع‌بندی

مقاله 4 روش برای شارژ باطری خودرو نیز به پایان رسید. در این مقاله سعی بر آن بوده که روش‌های ایمن و رایج برای شارژ مجدد باطری بررسی و معرفی شود. بهتر است هر شش ماه یک بار نسبت به انجام تست باطری خودرو اقدام کنید و در صورت ضعیف بودن شارژ باطری خودرو، اقدام به شارژ باطری و نیز بررسی برق خودرو و دینام کنید. به خاطر داشته باشید کم بودن شارژ، از موارد شامل گارانتی باطری خودرو نیست و شما بدلیل کم بودن باطری خودرو نمیتوانید از گارانتی استفاده کنید.