مدت زمان شارژ باطری خودرو
مدت زمان شارژ باطری خودرو چقدر است؟

برای صحبت در مورد مدت زمان شارژ باطری خودرو  باید بدانیم که یک اتومبیل و یا وسیله نقلیه از مقدار برق زیادی برای استارت و راه اندازی احتراق و دستگاه های الکتریکی استفاده خواهد کرد. مخصوصا اگر که تمام این انرژی از باطری تامین شود، مطمئنا زود تمام خواهد شد. بنابراین، یک وسیله نقلیه می بایست که یک باطری قابل شارژ و همچنین یک منبع شارژ داشته باشد تا اینکه بتواند آن را مجددا بتواند شارژ نماید و یا شارژ نگه دارد. پس می توان نتیجه گرفت که یکی از مباحث مهم در مورد مباحث اتومبیل، مدت زمان شارژ باطری خودرو می باشد.

مدت زمان شارژ باطری خودرو:

ممکن است که این سوال برای شما پیش بیاید که چند دقیقه طول می کشد که باطری خودرو مجددا شارژ خواهد شد؟

در جواب این سوال می بایست بگوییم که:

مدت زمان شارژ خودرو به مقدار میزان شارژ باطری قبل از شروع به رانندگی و همچنین سرعت رانندگی بستگی دارد و کاملا متفاوت خواهد بود. به طور مثال در محاسبه مدت زمان شارژ باطری خودرو با دینام دو حالت وجود دارد:

  • درزمانیکه دور موتور خودرو را بالا نگه داریم، دینام باطری سریعتر شارژ خواهد شد. در صورت رانندگی در بزرگراه، شارژ باطری 30 دقیقه طول خواهد کشید و اگر در شهر مشغول رانندگی باشید، یک ساعت و شاید هم مقداری بیشتر، صول خواهد کشید.
  • در حالت ثابت و بیکار بودن ماشین، باطری می تواند تا حدود 80 درصد کامل شود و دینام هم می تواند تا 14 ولت برای خودرو شما تولید کند.
مدت زمان شارژ باطری خودرو

عوامل تاثیر گذار بر زمان شارژ شدن باطری خودرو:

 

فاکتورهای مختلفی بر مدت زمان شارژ مجدد باطری ماشین تاثیر خواهد گذاشت که در ادامه این مطلب با همراهی شما عزیزان، به بررسی عوامل موثر بر زمان مناسب برای شارژ باطری خودرو خواهیم پرداخت.

  1. وضعیت باتری: برای شارژ باتری خوب نگهداری شده که دارای اسید سولفوریک و آب است، زمان شارژ کمتر از باتری دارای مشکل است.
  2. ولتاژ و اندازه باتری : باتری 12 ولتی ممکن است زمان کمتری نسبت به باتری 24 ولت داشته باشد.
  3. قدرت شارژر: یک شارژر با ظرفیت بالا می تواند حدود 4-5 دقیقه طول بکشد تا باتری را پر کند. اما اگر شارژ باتری ضعیف باشد، ممکن است حتی 24 ساعت طول بکشد تا یک باتری کاملاً خراب شارژ شود.
  4. دور موتور: برخلاف حالت خاموش در هنگام سرعت بیشتر در بزرگراه ، باتری به سرعت شارژ می شود.
  5. اندازه دینام: قابلیت های خروجی دینامی که انرژی بیشتری تولید می کند و بار کمتری دارد، در زمان کمتری باتری را شارژ می کند.
  6. عوامل محیطی : هر چه قدر که هوا سرد تر باشد مدت زمان شارژ باتری نیز طولانی تر خواهد بود. در هوای سرد کارایی خودرو نیز کمتر خواهد بود.

سخن آخر و نتیجه گیری:

درکل، سریعترین راه برای شارژ باطری های خودرو شما، شارژرهای سریع می باشد که بین 60 تا 200 مایل برد را در حدود 20 الی 30 دقیقه می تواند ارائه دهند.

نقاط شارژ خانگی معمولاً دارای قدرت 3.7 کیلو وات یا 7 کیلو وات هستند (نقاط شارژ 22 کیلو وات به برق سه فاز نیاز دارند که نصب آن بسیار نادر و گران است.)