انتخاب باطری مناسب خودرو: نکات انتخاب باطری ماشین مناسب

برای یک رانندگی مطمئن و طولانی مدت انتخاب یک باطری مناسب خودروی شما ضروری است. بدون باطری سالم، کارکرد صحیح وسیله نقلیه غیرممکن خواهد بود چرا که باطری ماشین شما جزء کلیدی آن در روشن شدن موتور و روشن نگه داشتن تمام قطعات الکترونیکی خودرو می باشد. همچنین به شما این امکان را می دهد که ، حتی در زمان خاموش بودن موتور. گوشی خود را شارژ کنید، لوازم جانبی ایمنی را اجرا کنید و موسیقی پخش کنید.

تعویض باطری ماشین کاری است که همه ما باید در طول عمر خودروی خود انجام دهیم. زیرا اینکه باطری به مرور زمان قدرت خود را از دست بدهد امری طبیعی است و شرایطی مثل نحوه رانندگی و هوای سرد می تواند بر روی میزان عمر باطری ماشین تاثیر گذار باشد. در حالت ایده‌آل، باید باطری خود را در یکی از نمایندگی های محلی آزمایش کنید تا مشخص شود کدام باطری برای خودروی شما و نیازهای رانندگی شما بهترین عملکرد را خواهد داشت.

نکات انتخاب باطری مناسب خودرو

اگر پس از تست باطری ماشین مشخص شد که نیاز به تعویض باطری دارید، در اینجا چند نکته ضروری برای انتخاب باطری مناسب آورده شده است:

۱. آمپر باطری ماشین

انتخاب باطری ماشین با ظرفیت خیلی کم معمولاً به این معنی است که در نهایت زودتر از حد معمول باطری را  باید تعویض کنید. از سوی دیگر، اگر باطریی  با ظرفیت بیش از حد خریداری کنید، در نهایت هزینه بیشتری پرداخت کرده اید که غیر ضروری بوده است. از این رو، درک اصول اولیه باطری خودرو امری حیاتی است. لازم به ذکر است خرید باطری با آمپرهای بالاتر ریسک آتش سوزی در تصادفات را افزایش خواهد داد پس اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در صورت استفاده از کولر و سیستمهای صوتی باطری با ظرفیت بیش از ۱۰ امپر از باطری فابریک ماشین نصب نکنید.

برای هر نوع وسیله نقلیه ای باطری مناسب طراحی شده است . بنابراین قبل از خرید یک باطری جدید برای خودروی خود، با مطالعه دفترچه خودرو،مطمئن شوید که چه باطری از نظر ابعاد و ظرفیت با وسیله نقلیه شما مطابقت دارد. در ادامه ظرفیت مناسب برای تعدادی از خودروهای پرتیراژ ساخت داخل ذکر شده است:

  • باطری پراید– باطری تیبا – باطری ساینا و باطری کوئیک: باطری ۵۰ آمپر، باطری ۵۵ آمپر و باطری ۶۰ آمپر
  • باطری پژو ۲۰۶و باطری پژو ۲۰۷ : باطری ۵۰ آمپر، باطری ۵۵ آمپر و باطری ۶۰ آمپر
  • باطری سمند– باطری پژو پارس – باطری پژو ۴۰۵ : باطری ۶۶ آمپر، باطری ۷۰ آمپر و باطری ۷۴ آمپر
  • باطری مگان– باطری ساندرو – باطری ال نود: باطری ۶۶ آمپر، باطری ۷۰ آمپر و باطری ۷۴ آمپر
  • باطری دنا: باطری ۶۶ آمپر، باطری ۷۰ آمپر و باطری ۷۴ آمپر
  • باطری رانا: باطری ۵۰ آمپر، باطری ۵۵ آمپر و باطری ۶۰ آمپر
  • باطری تارا: باطری ۶۶ آمپر، باطری ۷۰ آمپر و باطری ۷۴ آمپر
  • باطری شاهین: باطری ۶۶ آمپر، باطری ۷۰ آمپر و باطری ۷۴ آمپر

 

۲وجود نمایندگی‌های معتبر

برای خرید باطری با کیفیت بالا، با نمایندگی های معتبر تماس بگیرید و از خرید باطری از فروشگاه‌های باطری‌ که باطری‌های با قیمت بسیار پایین می‌فروشند، خودداری کنید، زیرا این باطری‌ها دوام زیادی ندارند و احتمالا تاریخشان در شرف انقضا است. در عوض باطری خودرو خود را میان باطری های با نام تجاری معتبر و فروشگاه معتبر قطعات خودرو تهیه کنید.

کارایی یک باطری تاریخ گذشته به مراتب کم تر از یک باطری با تولید جدید است. حتی زمان انباشته کردن باطری نیز، ممکن است باطری قدرت خود را از دست بدهد. پس پیشنهاد می شود باطری هایی که در شش ماه اخیر تولید شده اند را خریداری کنید. با خرید باطری ماشین از ایران باطری اطمینان خواهید داشت که باطری با تاریخ مناسب و گارانتی معتبر بدست شما خواهد رسید.

۳– طول عمر باطری ماشین

قیمت باطری ماشین معمولاً شاخص خوبی برای طول عمر آن به حساب می آید. اکثر آنها برای ۵ سال رتبه بندی شده اند، بنابراین با خرید یک باطری بی کیفیت ریسک کار نکردن باطری را نپذیرید . ولی اگر قصد ندارید وسیله نقلیه را برای مدت طولانی نگه دارید، برای خرید یک باطری گران قیمت هزینه نکنید، باطری بخرید که بتواند در آن مدت نیاز شما را برطرف کند.

۴مقایسه باطری قدیمی در مقابل باطری جدید

خارج کردن  باطری قدیمی و مقایسه آن با باطری جدید به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا باطری جدید ، باطری مناسبی است یا خیر کمک می کند. اندازه، شکل و پیکربندی این دو را با هم مقایسه کنید و اگر مطابقت نداشتند، بهتر است باطری دیگری را  دوباره امتحان کنید.

۵ضمانتنامه و خدمات پس از فروش

گارانتی باطری می تواند نشان دهنده کیفیت باطری باشد و در تصمیم گیری برای خرید باطری به ما کمک کند. معمولاً هر چه مدت گارانتی طولانی‌تر باشد باطری بهتری است، زیرا سازنده محصول به خریداراین اطمینان را می دهد که طول عمر آن طولانی‌تر خواهد بود. به عنوان مثال به کدهای باطری توجه کنید: ۲۴/۸۴ که دوره تعویض رایگان ۲۴ ماهه و گارانتی ۸۴ ماهه را نشان می دهد.

گارانتی باطری ها شرکتی هستند و هنگام خراب شدن باید به خدمات پس از فروش مربوط به باطری مراجعه شود. تا خدمات لازم ارائه شود. با خرید از فروشگاه ایران باطری همراه با تمامی سفارشات گارانتی معابر همراه با فاکتور خرید ارسال می‌شود. برند های معتبر باطری ایرانی مانند  سپاهان باطری و صبا باطری در ایران باطری موجود است. یکی از مزیت های استفاده از باطری های ایرانی دسترسی آسان به نمایندگی های مجاز آن ها و قیمت کمتر نسبت به باطری های کره ای است.

۶نکات فنی در انتخاب باطری ماشین

برای به دست آوردن قدرت باطری مناسب برای وسیله نقلیه خود، باید آمپرهای میل لنگ سرد (CCA) و ظرفیت ذخیره (RC) را در نظر بگیرید. آمپرهای میل لنگ اندازه گیری قدرت راه اندازی باطری شما است و همیشه باید با الزامات استاندارد وسیله نقلیه شما مطابقت داشته باشد. دفترچه راهنمای خودرو را برای این مشخصات بررسی کنید.

ظرفیت ذخیره، تعداد دقیقه‌های توان ذخیره باطری را در یک بار مشخص اندازه‌گیری می‌کند. این قدرت باطری است که به شما اطمینان را می دهد  که باطری شما انرژی لوازم جانبی خودروی شما را هنگامی که موتور خاموش است تامین می کند. همچنین RC بخش حیاتی برای روشن نگه داشتن وسایل ضروری در هنگام از کار افتادن دینام است و برای کارکرد روان خودرو مورد نیاز است. نوع فناوری و اندازه باطری نیز نقش مهمی در مصرف باطری خواهد داشت. قبل از خرید، حتماً برچسب باطری را بررسی کنید یا از فروشنده بخواهید رتبه بندی RC (در چند دقیقه) را داشته باشد. دفترچه راهنمای خودرو شما دارای RC مدل خودروی شما می باشد.

۷تعمیر و نگهداری باطری: اتمی یا اسیدی

ممکن است بین انتخاب باطری اتمی یا اسیدی برای خودروی خود تردید داشته باشید. بهتر است بدانید باطری اسیدی به طور تدریجی تخریب می‌شود و باطری اتمی به صورت ناگهانی از کار می‌افتد. از طرفی باطری اتمی نیاز به نگهداری ندارد. امروزه استفاده از باطری‌های اتمی طرفداران بیشتری پیدا کرده است و تنوع و کیفیت باطری‌های اتمی از باطریهای اسیدی بیشتر شده است.

اکثر رانندگان یک باطری اتمی خودکار بدون تعمیر و نگهداری را انتخاب می کنند که معمولاً هزینه بیشتری دارد اما این مزیت را دارد که می توانید بدون نگرانی از عملکرد آن استفاده کنید. هنگامی که این نوع باطری در خودروی شما نصب شد، باطری نیازی به نظارت بر الکترولیت و سطح آب باطری ندارد.

باطری های که  نیاز به تعمییر و نگهداری دارند ارزان تر هستند اما به نظارت نیاز دارند. به عنوان راننده، شما باید سطح الکترولیت خودروی خود را خودتان بررسی کنید یا مطمئن شوید که توسط یک متخصص انجام شود. افزایش سطوح الکترولیت  نیز ممکن است ضروری باشد.؟

۸آیا باطری که خریداری کرده اید با ماشین و نیازهای رانندگی شما مطابقت دارد؟

مهمترین سوالی که قبل از خرید باطری جدید باید به آن پاسخ دهید این است که آیا این باطری با نیازهای خودرو و نوع رانندگی شما مطابقت دارد؟ باطری های جایگزین باید اندازه و طراحی مناسب خودروی شما باشند تا اطمینان حاصل شود که منبع تغذیه مناسب است و شما سرگردان نخواهید ماند.

آب و هوایی که در آن زندگی می کنید و شرایط رانندگی را در نظر بگیرید، زیرا دمای بالا می تواند به طور قابل توجهی بر عمر باطری تأثیر بگذارد و باعث خوردگی و تبخیر الکترولیت شود، بنابراین اگر مطمئن نیستید بهتر است با نمایندگی خودروی خود مشورت کنید. تست عمر باطری می تواند تعیین کننده بهترین گزینه برای مکان سکونت و نیازهای رانندگی شما باشد. باطری های اسیدی برای مناطق سردسیر انتخاب بهتری هستند.

پرسش های متداول درباره انتخاب باطری ماشین

باطری کره‌ای بخریم یا نه؟

باطری های کره‌ای بدلیل تحریم ها بصورت قاچاق و ته لنجی وارد کشور می‌شوند. باطری های کره ای هیچگونه گارانتی و خدمات پس از فروشی ندارند و بدلیل پروسه واردات پیچیده اکثرا تاریخ تولید قدیمی دارند. خوشبختانه کیفیت باطری های تولید داخل مناسب است و در حال حاضر خرید باطری ایرانی بیشتر توصیه می‌شود.

مهمترین نکات انتخاب باطری ماشین چه مواردی هستند؟

آمپر باطری ماشین، ابعاد باطری و گارانتی و خدمات پس از فروش از مهمترین مواردی هستند که در هنگام خرید باطری باید به آن ها توجه کنید.