راهنمای جامع خرید باطری ماشین

باطری برای وسیله نقلیه شما یکی از حیاتی‎ترین قطعاتی است که می‎خواهید از کارکرد آن مطمئن شوید. باطری وظیفه تامین شارژ اولیه موتور را بر عهده دارد و وسیله نقلیه شما را به حرکت در می‎آورد. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر باراهنمای جامع خرید باطری ماشین لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

بررسی راهنمای جامع خرید باطری ماشین

بدون وجود باطری ماشین، موتور شما نمی‌چرخد و در راه‌اندازی خودرو با مشکل روبرو خواهید شد. این می‎تواند بسیار چالش برانگیز باشد. اگر در محیط‎های آب و هوایی نامناسب رانندگی می‎کنید که درجه حرارت بسیار بالا است. در این صورت هنگامی که باطری به درستی کار نمی‎کند، تنها گزینه، تعویض فوری آن است. با این حال، تعویض باطری می‎تواند امری بسیار حائز اهمیت باشد، به خصوص اگر نمی‎دانید کدام باطری را برای وسیله نقلیه خود بخرید.

این مقاله راهنمای خرید باطری ماشین را در اختیار شما قرار می‎دهد تا به شما کمک کند به این سوال پاسخ دهید که “چگونه بدانم چه نوع باطری برای ماشین خود بخرم؟” هنگامی که این مقاله را دنبال کردید، برای خرید باطری مناسب آگاه خواهید شد. در این صورت، از نصب باطری با اندازه نامناسب در وسیله نقلیه خود که می‎تواند به آن آسیب بزند، خودداری می‌شود.

خرید و انتخاب باطری ماشین

هنگامی که وقت عوض کردن باطری خودرو فرا می‎رسد، شما با یکسری علایم روبرو خواهید شد که نشان می‎دهند باطری باید تعویض گردد. به عنوان مثال، خواهید دید که قاب باطری ترک خورده است. پایانه‎ها در وضعیت خوبی نیستند و احتمالاً اندازه باطری نسبت به قبل متفاوت است. هنگامی که هر یک از علائم ذکر شده را مشاهده کردید، تنها گزینه، تعویض باطری است. اگر می‌پرسید، ” از کجا بدانم چه نوع باطری برای ماشینم بخرم ؟” تمام کاری که باید انجام دهید این است که به موارد ذکر شده در ادامه مطلب توجه کنید.

نکات قابل توجه در خرید باطری ماشین

۱ اندازه باطری را مشخص کنید.

اولین چیزی که باید با آن آشنا شوید اندازه باطری است. به طور معمول، باطری‎ها بر اساس اندازه، گروه بندی می‎شوند. این اندازه نشان می‎دهد که قاب باطری چقدر بزرگ است. همچنین دارای برخی مشخصات مهم است که به شما در انتخاب مناسب باطری کمک می‎کند.

  • اندازه باطری ماشین را روی برچسب آن بررسی کنید.

اگر نمی‎دانید اندازه باطری ماشین در کجا قرار دارد، به باطری نگاه کنید و عدد را روی برچسب آن در گوشه سمت راست پیدا کنید. به یاد داشته باشید که اگر باطری قبلاً تعویض شده باشد ممکن است این برچسب را پیدا نکنید زیرا معمولاً خودروسازان اندازه گروه را روی برچسب باطری ماشین قرار می‎دهند.

  • اندازه باطری ماشین را در برگه راهنمای خودروی خود جستجو کنید.

اگر نمی‎توانید برچسب را پیدا کنید و اندازه باطری را تعیین کنید، دفترچه راهنمای مالک خودروی خود را بررسی کنید، زیرا مطمئناً اندازه گروه باطری وسیله نقلیه شما در آن ذکر شده است. این اطلاعات معمولاً در قسمت مشخصات قرار می‎گیرد.

  • اندازه باطری وسیله نقلیه خود را به صورت آنلاین جستجو کنید.

در نهایت، اگر هنوز در تعیین اندازه گروه باطری ماشین خود مشکل داشتید، به جستجوی آنلاین فکر کنید. منابع آنلاین زیادی برای قرار دادن برند، مدل و سال خودروی شما برای دریافت اطلاعات موثر در مورد مشخصات باطری وجود دارد. به عنوان مثال، autobatteries.com را به عنوان یک وب سایت بسیار رایج و یک پایگاه داده عظیم از باطری‎ها و سایت‎های گروه مرتبط با آنها در نظر بگیرید.

بررسی آمپر در خرید باطری خودرو

بخش بعدی اطلاعاتی که باید به آن پاسخ دهید این است که “چگونه بدانم چه نوع باطری برای ماشین خود بخرم؟” در اینجا چیزی که باید بررسی کنید” آمپرهای “CCA است.

“آمپرهای “CCAبه میزان برق و شارژ باطری مناسب برای راه اندازی وسیله نقلیه در دماهای سرد اشاره دارند. به طور معمول، موتور برای شروع به کار در هوای بسیار سرد، به شارژ الکتریکی بیشتری نیاز دارد. بنابراین، باطری همیشه باید شارژ الکتریکی لازم برای روشن کردن موتور در دماهای سرد را داشته باشد.

می‎توانید شماره CCA را روی برچسب باطری ماشین پیدا کنید. این شماره معمولاً در کنار باطری یا بالای آن قرار دارد و به طور خاص شماره CCA را نشان می‎دهد. اگر این شماره را پیدا نکردید، باید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید یا برای راهنمایی در اینترنت جستجو کنید. به عنوان یک قانون، می‌توانید بدون هیچ مشکل عمده‌ای در وسیله نقلیه خود، از عدد CCU بالاتر بروید، اما نمی‌توانید پایین‌تر بروید زیرا نمی‌توانید خودرو را در دماهای سرد روشن کنید.

بررسی نوع سلول در خرید باطری ماشین

۲نوع سلول باطری ماشین را بررسی کنید.

هنگامی که شماره اندازه باطری و شماره CCA را دارید، گام بعدی این است که نوع سلول باطری ماشین را تعیین کنید؟ تعداد زیادی از انواع باطری‎های خودرو موجود هستند که ممکن است وسیله نقلیه شما از آنها استفاده کند. هر کدام ویژگی‎های خود را دارند و با رنج قیمت متفاوتی عرضه می‎شوند. به طور کلی، اکثر خودروها یکی از سه نوع سلول باطری زیر را دارند:

  • باطری سرب اسیدی معمولی

باطری سرب اسیدی، نوع معمولی باطری خودرو است که تقریباً در همه وسایل نقلیه پیدا خواهید کرد. معمولاً از دو صفحه سربی تشکیل شده است. یکی مثبت و دیگری منفی و هر دو با هم در یک سلول قرار می‎گیرند. باطری‎های معمولی برای کار با اکثر وسایل نقلیه به اندازه کافی خوب هستند، اما بهترین کیفیت را ندارند. خوبی این باطری‎های معمولی، ارزان قیمت بودن آنهاست و به همین دلیل است که اکثر خودروها به آنها مجهز هستند.

  • باطریهای EFB تقویت شده

از سوی دیگر، باطری‌های EFB پیشرفته‌تر هستند و معمولاً عمر طولانی‌تری دارند و در عین حال ویژگی‌های بهتری را در اختیار شما قرار می‌دهند. معمولاً این نوع باطری‌ها پیشرفته‌تر از باطری‌های معمولی هستند، اما بسیاری از دارندگان فکر می‌کنند ارزش آن را دارد که از آن استفاده کنند. نکته مهم در مورد باطری‌های EFB این است که برای خودروهایی همچون سپاهان باطری که به فناوری‌های بیشتری نیاز دارند، مناسب هستند. آنها به شکل بادوام‌تری عرضه می‌شوند تا بدون نیاز به تعویض باطری، دوام بیشتری داشته باشند.

  • باطری ماشین AGM

در نهایت، باطری‎های AGM تقریباً پیشرفته‌ترین نوع باطری‎هایی هستند که در هر وسیله نقلیه‎ای می‎بینید. باطری‎های AGM گران‎تر هستند و ممکن است برای هر وسیله نقلیه‌ای مورد نیاز نباشند.

بررسی برند و گارانتی در خرید باطری ماشین

۳. در مورد برند و گارانتی تصمیم بگیرید.

آخرین مرحله برای کمک به شما در تعیین اینکه “چگونه بدانم چه نوع باطری برای ماشینم بخرم؟” تصمیم گیری در مورد برند و گارانتی است. در حال حاضر تولید کنندگان شناخته شده زیادی برای تولید بهترین باطری‎های خودرو وجود دارند که می‎خواهید آن‎ها را در نظر بگیرید و از آنها باطری مورد نظر خود را بخرید. هم چنین متخصصان بیشتری معمولاً توصیه می‌کنند که از تولیدکنندگان شناخته‌شده خرید کنید، زیرا ممکن است شرکت‌های ناشناخته جدید، باطری‌های قابل اعتماد تولید نکنند و در نهایت پول خود را هدر دهید. بنابراین، با نام معتبری همراه باشید، از جمله شرکت‌های بزرگی مانند Optima، Bosch، ACDelco، Diehard و ….

پس از انتخاب خودروساز، می‎توانید فعالیت خود را ادامه دهید و درجه باطری خودروی خود را انتخاب کنید. درجه به مدت زمانی که می‎خواهید از باطری ماشین استفاده کنید اشاره دارد و نشان دهنده میزان عمر باطری است. به طور معمول، بالاترین درجه باطری نشان می‏دهد که باطری شما بین ۵ تا ۱۰ سال بدون نیاز به تعویض دوام بیاورد. با پایین آمدن درجه، انتظار داشته باشید باطری شما کمتر دوام بیاورد. ممکن است کسی تعجب کند که چرا باید باطری با درجه کم بخرد؟ خوب، برای کسانی که قصد دارند به زودی وسایل نقلیه خود را بفروشند، درجه باطری پایین‌تر توصیه می‌شود. به علاوه، خرید باطری که چند ماه یا چند سال دوام می‎آورد، سرمایه گذاری بهتری خواهد بود.

هنگامی که از برند و درجه باطری خودروی خود راضی بودید، می‎توانید ادامه دهید و بهترین گارانتی را انتخاب کنید که برای شما مناسب است. بدیهی است که برخی از ضمانت‌نامه‌ها طولانی‌ترین مدت تعویض را برای شما فراهم می‌کنند، اما به بالاترین هزینه نیاز دارند. ضمانت‎های زیادی وجود دارد که تا ۱۲ ماه خوب هستند، در حالی که ضمانت‎های دیگر برای ۴۸ ماه مدت زمان دارند.

انتخاب اندازه مناسب باطری ماشین

ممکن است این سوال ذهن شما را مشغول کرده باشد اینکه، اگر باطری ماشین با اندازه اشتباه در ماشین خود قرار دهید چه اتفاقی می‎افتد؟

کارشناسان این حوزه عقیده دارند که وسیله نقلیه شما باید اندازه باطری مناسبی داشته باشد تا از آسیب آن جلوگیری شود. وسیله نقلیه شما به گونه‎ای طراحی شده است که در برابر یک منبع الکتریکی خاص مقاومت کند و زمانی که منبع برق مناسبی ندارید، در راه اندازی موتور با مشکل مواجه خواهید شد. در نتیجه، خودروی شما در نهایت به درستی کار نخواهد کرد.

از طرف دیگر، اگر با باطری بزرگ‌تر پیش بروید، خودرو بیش از آنچه نیاز دارد شارژ دریافت می‌کند یا شارژ می‌شود و این باعث ایجاد آسیب‎های زیادی می‌شود که می‌تواند به داشبورد خودرو آسیب برساند. اگر وسیله نقلیه شما مجهز به قطعات الکتریکی بسیار حساس باشد، این آسیب می‎تواند شدیدتر باشد. برای اطمینان از خرید باطری مناسب که برای ماشین شما کار می‎کند و جلوگیری از هدر دادن پول خود، درک شماره CCA وسیله نقلیه خود بسیار مهم است.