به کدام باطریEFB یا AGM نیاز دارم؟

بی شک در حال حاضر مدل های بسیار زیادی از انواع باطری ماشین در بازار موجود است که هر کدام از این مدل ها یک سری ویژگی های خاص و منحصر به فرد دارند. یک باطری ماشین می تواند بر اساس نوع ساخت، نوع عملکرد و فرمول طراحی در دسته بندی های متنوعی طبقه بندی شود. هر کدام از این دسته بندی ها یک سری اطلاعات مخصوص را در خود جای داده اند. جالب است بدانید که بدون استفاده از باطری ماشین، تامین برق ماشین غیر ممکن است. به همین علت هم این محصول اهمیت زیادی دارد. امروز ما قصد داریم تا در مورد باطری های EFB و مهم ترین تفاوت آنها با باطری های AGM یا باطری استارتر با شما صحبت کنیم. بی شک هر کدام از این باطری ها یک سری ویژگی های خاص را در خود جای داده اند. پس با ما همراه باشید.

باطری های  AGM

بیایید تا پروسه بررسی این دو باطری ماشین را با باطری های AGM شروع کنیم. بی شک هر ساله مدل های جدید تری از ماشین و باطری های مختلف در بازار عرضه می شوند. این محصولات بسته به نوع عملکرد و ویژگی های کلیدی شان در دسته بندی های متنوعی به فروش می رسند. به صورت کلی همه باطری های موجود در بازار های جهانی، یک کاربرد واحد دارند: تولید انرژی و تامین برق ماشین. فرقی ندارد که شما از ماشین های الکتریکی استفاده کنید یا اینکه خودرو های بنزینی را به کار گیرید. در هر صورت استفاده از باطری ماشین اهمیت زیادی دارد. یکی از جدید ترین مدل های باطری، باطری های AGM هستند. نام AGM مخفف شده Asorbed Glass Mat یا جدا کننده جذبی شیشه ای می باشد. این باطری خودش دو زیر شاخه اصلی دارد.

یک باطری ماشین از دو صفحه تشکیل شده است: صفحه با بار مثبت و صفحه با بار منفی. هرچه کیفیت مواد اولیه به کار رفته در ساخت باطری ها بالا تر رود، قدرت آنها هم بیشتر می شود. در طراحی باطری مبحثی با نام CCA مطرح می شود. این مبحث به جریان استارت خنک اشاره دارد. هرچه مواد اولیه موجود در طراحی باطری های AGM قوی تر شوند، کیفیت آنها نیز افزایش پیدا می کند. به صورت کلی شما می توانید باطری های AGM را در دو مدل اصلی یعنی مدل هایی که صفحه تخت و صفحه مارپیچ دارند تهیه کنید. به صورت کلی صفحات موجود در باطری های AGM با استفاده از سرب سرد طراحی شده اند. درصد خلوص این سرب در باطری های AGMچیزی در حدود 99 درصد می باشد.

مهم ترین ویژگی های کلیدی باطری AGM

حال که با تعریف این باطری ماشین آشنا شدیم، بیایید تا نگاهی به ویژگی های کلیدی آن بیندازیم. باطری های AGM معمولا سطح مقاومتی پایینی دارند. البته که منظور ما از مقاومت، مقاومت فیزیکی نیست. هنگامی که جریان الکتریسیته در یک مدار تولید می شود، مقدار گرما ایجاد شده و اختلال های تولید شده بر اثر همین گرما می توانند جلوی انتقال قدرت الکتریسیته را بگیرند. مقاومت باطری های AGM خیلی پایین تر از سایر مدل های باطری می باشد چرا که در ساخت آنها از موادی همچون سرب سرد و پشم شیشه استفاده شده است. به صورت کلی در مقایسه با باطری های EFB، این محصول طول عمر فوق العاده بالایی دارد. شما با خیال راحت می توانید آن را برای مدت زمان طولانی بر روی ماشین خود نصب کنید. جالب است بدانید که این محصول نیازی به مراقبت خاصی هم ندارد.

برای به کار گیری یک سری از انواع باطری های ماشین موجود در ایران، شما باید سطح اسید آنها را بررسی کنید یا اینکه مطمئن شوید که آنها نیاز به تعمیر یا مراقبت ندارند. این مسئله برای باطری های AGM صادق نیست چرا که ساختار آنها بهشان کمک کرده تا مقاومت خوبی را از خود به نمایش بگذارند. داشتن وزن سبک به عنوان دیگر ویژگی کلیدی این باطری شناخته شده است. شما می توانید آن را بر روی یک سری ماشین های خاص نصب کنید. توجه داشته باشید که وجود وزن پایین به معنای کم بودن کیفیت یا ضعیف بودن قدرت این محصول نمی باشد. این محصول از یک سری مواد اولیه خاص طراحی شده است. همین مواد اولیه هم به باطری های AGM کمک کرده اند تا در برابر سولفاته شدن و سرما مقاومت زیادی را از خود نشان دهند. پس، شما می توانید این محصول را با خیال راحت در مناطق سرد سیر مورد استفاده قرار دهید.

کاربرد باطری های  AGM

به صورت کلی باطری ماشین فقط یک کاربرد واحد دارد: تامین نیرو برای قطعات الکترونیکی ماشین. استارت، ضبط، چراغ ها، راهنما و غیره از جمله قسمت های ماشین به حساب می آیند که حتما باید از باطری های قوی و با کیفیت استفاده کنند. باطری های AGM هم برای همین مسئله طراحی شده اند. این مورد از انواع باطری ماشین می تواند یک سری کاربرد های خاص داشته باشد. همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله به شدت مهم اشاره کردیم، باطری های AGM به گونه ای طراحی شده اند که شما می توانید با خیال راحت آنها را در مناطق سرد سیر مورد استفاده قرار دهید. به همین علت هم اولین کاربرد این محصول ارائه نیرو اولیه روشن شدن موتور در هوای سرد می باشد. موتور جت اسکی، ماشین، کشتی، اسنوبرد و غیره از جمله مواردی هستند که از این باطری استفاده می کنند.

 از آنجایی که این باطری ماشین خاصیت ضد نشتی و ضد لرزش دارد، شما با خیال راحت می توانید آنها را در ماشین هایی که کاربرد های ویژه دارند مورد استفاده قرار دهید. فقط توجه داشته باشید که یک باطری AGM می تواند دسته بندی های متنوعی داشته باشد. شما باید بسته به نیاز های کلی خود یک مدل را انتخاب کنید. اگر شما به دنبال یک باطری خوب و با کیفیت هستید که می تواند در موقعیت های خاص همچون زمین های خاکی، کوه نوردی و غیره مقاومت زیادی از خود نشان دهد، استفاده از این باطری به شما توصیه می شود. فقط شما باید مطمئن شوید که باطری تهیه شده با ماشین شما همخوانی دارد تا با هیچ مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید.

باطری های  EFB

حال که مباحث مربوط به باطری های AGM را به اتمام رساندیم، بیایید تا به سراغ باطری های EFB برویم. این مدل از انواع باطری نیز به علت داشتن یک سری ویژگی های کلیدی و به شدت مهم طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. نام EFB مخفف Enhanced Flooded Battery می باشد. اگر بخواهیم این نام را به زبان فارسی ترجمه کنیم به عبارت باطری پیشرفته شناور دسترسی پیدا می کنیم. این باطری یک لول پیشرفته تر از باطری های سیلد اسیدی می باشد. از آنجایی که تکنولوژی به کار رفته در ساخت این محصول کمی پیچیده تر از باطری های اسیدی است، هزینه ای که شما باید برای آن پرداخت کنید افزایش پیدا می کند. ولی جالب است بدانید که این محصول کارایی بیشتری دارد. این باطری ها می توانند برای خودرو های جدید که از سیستم خاموش و روشن شدن حرفه ای استفاده می کنند، بازدهی خوبی را به همراه داشته باشند.

جالب است بدانید که این محصولات طول عمر فوق العاده بالایی داشته و شما با خیال راحت می توانید آنها را برای مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار دهید. لازم به ذکر است که یک باطری معمولی اسیدی دو الی سه سال عمر می کند ولی این محصول می تواند بین چهار تا شش سال عمر داشته باشد. با توجه به هزینه ای که شما برای این محصول پرداخت می کنید، کارایی مناسبی را دریافت خواهید کرد. به صورت کلی نحوه عملکرد و مراقبت از این باطری با یک باطری معمولی یکسان است، مهم ترین تفاوت آن با باطری های اسیدی در نحوه طراحی شدن و تکنولوژی پشت صحنه آنها می باشد.

مهم ترین ویژگی های کلیدی باطری  EFB

حال که با تعریف این مدل از انواع باطری ماشین آشنا شدیم، بیایید تا به سراغ ویژگی های کلیدی آن برویم. باطری های EFB می توانند قدرت زیادی داشته باشند. صفحات به کار رفته در طراحی و ساخت این محصول به گونه ای ایجاد شده است که طول عمر مفید زیادی داشته باشد. توجه داشته باشید که این محصول از سرب بیشتری در مقایسه با باطری های معمولی استفاده کرده است. صفحات موجود درون باطری های EFB در یک کیسه یا پاکت پیچانده می شوند. این مسئله باعث می شود تا باطری خیلی راحت تر و سریع تر آب بندی شود. جالب است بدانید که سولفاته نشدن به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی های کلیدی این محصول شناخته شده است. از آنجایی که پروسه آب بندی این باطری در بهترین حالت ممکن صورت گرفته است، شما نباید نگرانی خاصی در مورد سولفاته شدن داشته باشید.

هرچه صفحات به کار رفته در ساخت این مدل از باطری ماشین قوی تر باشند، کیفیت نهایی آن هم افزایش پیدا می کند. جالب است بدانید که صفحات این باطری که وظیفه تولید جریان را دارند، در برابر تخلیه های عمیق به شدت مقاوم هستند. لازم به ذکر است که اکسید های موجود بر روی صفحات این باطری به راحتی حل نخواهد شد. مسئله ای که در مورد باطری های EFB شما باید به آن توجه داشته باشید، فعالیت پس از تخلیه 50 درصد است.

حتی پس از تخلیه شدن ۵۰ درصدی باطری، باز هم این محصول می تواند برای مدت زمان طولانی فعالیت کند. این محصول در برابر لرزش هم مقاومت زیادی از خود نشان داده و آماده رفع نیاز های کاربرانش می باشد. اگر شما به دنبال استفاده از یک باطری خوب برای زمین های خاکی هستید، با خیال راحت می توانید این محصول را مورد استفاده قرار دهید. الکترولیت موجود درون این باطری به راحتی تخلیه شده و شما می توانید آن را بدون چالش و مشکل مورد استفاده قرار دهید.

کاربرد باطری های  EFB

در آخرین قسمت این مقاله بیایید تا نگاهی به مهم ترین کاربرد باطری های EFB بیندازیم. همانطور که گفته شد باطری فقط وظیفه تولید برق و انرژی مورد نیاز قسمت های برقی ماشین را بر عهده دارد. البته که روشن شدن موتور، فعالیت ضبط و چراغ های ماشین به این قسمت بستگی دارد ولی به صورت کلی یک باطری EFB می تواند کاربرد های متنوعی را در خود جای داده باشد. این محصول با استفاده از الکترولیت های مایع تولید می شود. شما می توانید آن را به عنوان پیشرفته ترین باطری های موجود همراه با الکترولیت مایع شناسایی کنید. از آنجایی که تکنولوژی روشن و خاموش در خودرو های نوین در حال گسترش است، استفاده از این باطری هم اهمیت زیادی پیدا کرده است. این محصول می تواند میزان آلایندگی هوا را کاهش دهد. چرا که این محصول مصرف سوخت را کاهش داده و نشر دی اکسید کربن را کنترل می کند. در نتیجه، استفاده از آن نتایج مطلوبی را برای شما به همراه خواهد داشت.

اگر شما ماشین خود را در طول روز خیلی خاموش و روشن می کنید، استفاده از این محصول نتایج مطلوبی را برای شما به همراه خواهد داشت. چرا که ساختار منحصر به فرد و یونیک باطری های EFB به آن اجازه می دهد تا بدون مشکل فعالیت های مد نظر را به اتمام برساند. البته، شما باید به این مسئله مهم هم توجه داشته باشید که این محصول قوی و با ارزش می تواند در دیگر دستگاه هایی که به باطری برای روشن شدن نیاز دارند هم مورد استفاده قرار گیرد. از جمله این دستگاه های قوی و با ارزش می توان به اسنو برد اشاره کرد.

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله مشاهده کردید، باطری ماشین کاربرد مشخصی دارد ولی در دسته بندی ها و مدل بندی های متنوعی به فروش می رسد. هر کدام از این دسته بندی ها نیز می توانند به زیر شاخه های مختلفی تقسیم شوند. به صورت کلی باطری های AGM و باطری های EFB هر کدام برای یک سری پروژه های خاص مناسب هستند. امکان مقایسه مستقیم این محصولات با هم وجود ندارد ولی شما می توانید با استفاده از یک سری ابزار های آنالیزی خاص آنها را بررسی کنید. توجه داشته باشید که این محصولات می توانند ظرفیت ها و قدرت های متنوعی هم داشته باشند. شما همیشه باید به دنبال خرید بهترین ها در بازار باشید تا با هیچ مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید.