مدت زمان شارژ باتری ماشین

مدت زمان شارژ باتری ماشین

 

 راه اندازی ماشین خود نیز راهی برای شارژ مجدد باتری های موجود در آن است. ماشین خود را روشن کنید و بگذارید چند دقیقه کار کند تا باتری ماشین شارژ شود. اما دلیل احتیاج به دینام برای شارژ چیست؟ یک دینام ممکن است تا 80 آمپر برق تولید کند. مدت زمان شارژ باتری ماشین با دینام حدود 2 ساعت می باشد که در این مدت زمان می تواند تا 80 درصد آن را شارژ کند. اگر دینام شما بتواند ولتاژ 14 ولت را در طول سفر شما حفظ کند، شارژ کامل پایانه های باتری شما طولی نمی کشد.

در صورتی که قصد داریم تا اطلاعات بیشتری درباره ی مدت زمان شارژ باتری ماشین داشته و عوامل موثر بر آن را بشناسید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

باطری ماشین در هنگام شارژ کامل چند ولت باید داشته باشد؟

باتری های خودرویی که به طور کامل شارژ می شوند باید دارای ولتاژ 12.6 ولت یا بالاتر باشند. این مقدار باید بین 13.7 تا 14.7 ولت در حین کارکرد موتور باشد. اگر مولتی متر ندارید، می توانید سیستم الکتریکی خود را با روشن کردن خودرو و روشن کردن چراغ های جلو تست کنید.

اگر آن ها ضعیف باشند، این نشان می دهد که باتری چراغ ها را تغذیه می کند و دینام شارژ کمی تولید می کند یا اصلاً شارژ نمی کند. اگر با روشن شدن موتور، چراغ‌ ها روشن‌ تر شوند، دینام مقداری جریان تولید می ‌کند، اما در حالت آزاد به اندازه ‌ای نیست که باتری را شارژ نگه دارد.

در صورتی روشنایی چراغ‌ ها ثابت بماند و در زمانی که موتور روشن است تغییری نکند، سیستم شارژ به احتمال زیاد درست کار می‌کند. چه مشکلی در سیستم باتری وجود داشته باشد و چه آزمایش چراغ جلو با موفقیت انجام شود، باید بررسی کنید که آیا باتری به درستی شارژ می شود؟

 

آیا دینام قدیمی باتری را کندتر شارژ می کند؟

در جواب این سوال باید گفت که بله، دینام های قدیمی باتری ها را کندتر شارژ می کنند. وقتی باتری ماشین شما قدیمی می شود، به شارژ بیشتری نیاز دارد و اگر قصد دارید تعویض باتری ماشین خود را بدون به روز رسانی سیستم آن انجام دهید، ممکن است منجر به شارژ بیش از حد شود.

از این رو، همچنان شارژ می شود، اما زمان بیشتری طول می کشد تا بتوانید موتور خود را روشن کنید. بنابراین، اگر عجله دارید یا به رویدادهای خاص می روید مناسب نیست.

 

روش های افزایش مدت زمان شارژ باتری ماشین

ما در این قسمت به معرفی چند راه برای بهبود مدت زمان شارژ باتری ماشین پرداخته ایم:

از شارژر قطره ای استفاده کنید

یکی از راه های افزایش مدت زمان شارژ باتری ماشین، استفاده از شارژر قطره ای است. این دستگاهی است که برق کارآمد را از پریز برق در فاز آهسته و پیوسته به باتری شما می رساند. ماشین شما نیازی به شارژ فوری ندارد. شارژر فاز آهسته برای ماشین شما بسیار بهتر است.

تمیز کردن پایانه های باتری

البته، تمیز کردن پایانه های باتری باعث می شود که برق از کابل به باتری شما منتقل شود.

علاوه بر این، اگر در حال تمیز کردن پایانه های باتری ماشین خود هستید، بهتر است که از کاغذ سنباده برای جلوگیری از هر گونه تصادف و سوختگی استفاده کنید.

درپوش های سلول باتری را بردارید

اگر باتری خود را شارژ می کنید، باید درپوش های آن را که معمولا در بالای باتری قرار دارد، بردارید. که یکی از راه های افزایش مدت زمان شارژ باطری ماشین به شمار می رود.

کابل های شارژر خود را به درستی وصل کنید

هنگام اتصال کابل های شارژر، ابتدا باید ماشین خود را خاموش کنید. دو سیم وجود دارد، یکی قرمز برای ترمینال مثبت، و دیگری برای منفی است. آن را به درستی و به آرامی وصل کنید.

با انجام این کارها، می توانید اطمینان حاصل کنید که زمان شارژ باتری ماشین شما بهبود می یابد. مراحل را به درستی دنبال کنید، و وضعیت باتری ماشین شما بهبود می یابد.

 

عوامل موثر بر مدت زمان شارژ باتری ماشین

عوامل متعددی مدت زمان شارژ باتری مرده خودرو را تعیین می کند.

  • وضعیت باتری: یک باتری خوب نگهداری شده که دارای اسید سولفوریک و آب است نسبت به باتری های دارای مشکل زمان کمتری برای شارژ شدن نیاز دارد.
  • اندازه باتری: یک باتری 12 ولتی ممکن است زمان کمتری نسبت به باتری 24 ولتی داشته باشد.
  • قدرت شارژ: شارژر با ظرفیت بالا می تواند حدود 4-5 دقیقه طول بکشد تا باتری را کاملا شارژ کند.
  • دور موتور:هنگام رانندگی با سرعت بیشتر در بزرگراه، باتری برخلاف زمانی که در حالت دور آرام است، به سرعت شارژ می شود.
  • اندازه دینام/قابلیت‌های خروجی: دینامی که توان بیشتری تولید می‌ کند و بار کمتری دارد، زمان کمتری برای شارژ باتری نسبت به دینامی که انرژی ناکافی تولید می‌کند، می‌برد.

 

 

سخن پایانی

بهتر است به منظور جلوگیری از برخورد با باتری خالی، همیشه به شارژ باتری خود اهمیت دهید. همچنین عاقلانه است که به طور منظم با ماشین خود رانندگی کنید تا دینام بتواند سطح شارژ باتری شما را حفظ کند. همانطور که دیدید عوامل متعددی بر مدت زمان شارژ باتری ماشین تاثیر می گذارند. دقت کنید که نکات ایمنی را هنگام شارژ کردن باتری خود دنبال کنید تا مطمئن شوید که به طور موثر به شما خدمات می دهد.

 

سوالات متداول مدت زمان شارژ باتری ماشین

  1. شارژ باتری مرده ماشین چقدر طول می کشد؟

در حالی که خودروهای قدیمی ‌تر به مدت 15 تا 20 دقیقه در حالت خاموش قرار می ‌گیرند، ممکن است شارژ کافی برای راه ‌اندازی مجدد به آن‌ها بدهد، این روش معمولاً توصیه نمی ‌شود. اغلب خودروهای مدرن به سیستم های مدیریت باتری پیچیده ای مجهز شده اند که به منظور بالا بردن عمر باتری طراحی شده اند.

  1. آیا دینام باتری را در حالت خاموش شارژ می کند؟

با فرض اینکه دینام، موتور، تسمه و باطری همگی سالم هستند، بله، باتری ماشین در زمان خاموش شارژ می شود. تنها هشدار این است که واقعاً به این سرعت شارژ نمی شود.

  1. شارژ باتری 12 ولتی ماشین چقدر طول می کشد؟

باتری های خودرو معمولا 48 آمپر را نگه می دارند، بنابراین حدود 12 ساعت طول می کشد تا با شارژر 12 ولت به شارژ کامل برسد. حدود 30 دقیقه طول می کشد تا یک وسیله نقلیه الکتریکی تا 80 درصد شارژ شود.